SVIBANJ 2024.

« Svibanj 2024 »

Preporuke za organizaciju rada od 25. svibnja 2020.
Autor: Lidija Smrndić, 20. 5. 2020.

Poštovani roditelji/skrbnici i dragi učitelji!

Ovo je prikaz planiranog završetka ove nastavne godine:

Epidemiolozi i liječnici danas su napisali da su škole sigurne za povratak zaposlenika i učenika razredne nastave.

Sva djeca mogu u vrtiće i na razrednu nastavu od ponedjeljka 25. svibnja 2020. Svi roditelji mogu poslati učenike razredne nastave u školu. Oni roditelji koji još uvijek imaju objektivne ili subjektivne razloge zbog kojih djecu ne žele poslati u školu, mogu i naknadno uključiti dijete u nastavne grupe u školi, ali u međuvremenu moraju osigurati uvjete kod kuće za nastavu na daljinu i biti u svakodnevnom kontaktu s učiteljima i stručnim suradnicima u školi.

S tim u svezi Hrvatski zavod za javno zdravstvo je objavio detaljne upute za rad vrtića i razrednu nastavu te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi.

Detaljne upute HZJZ-a koje nisu više restriktivne pročitajte ovdje 👉🏼 https://bit.ly/2LKAKvX i Preporuke za organizaciju rada u razrednoj nastavi i upute za vrednovanje i ocjenjivanje u mješovitom modelu nastave od 25. svibnja 2020.

Za učenike je korisno da se vrate u školu, zato što je:

• kvalitetu nastave lakše osigurati u školama
  •  socijalizacija i emocionalni razvoj važni su aspekti učenikova odgoja i obrazovanja
  • kod učenika razredne nastave nužno je da stručnjaci potiču i provjere „uživo“ usvajanje motoričkih vještina (pisanja, crtanja i sl.)
  • ističemo da je najvažniji cilj briga o cjelovitom razvoju i dobrobiti djeteta
  • dolazak djece u školu i susret s drugim učenicima, učiteljima i stručnim suradnicima pomaže i u otkrivanju zanemarivanja, zlostavljanja i nasilja u obitelji, a temeljem toga i zaštiti djece od takvih neprihvatljivih pojava.

Najvažnije promjene u Uputama HZJZ-a:

1. Preporučeno je poštivanje fizičke udaljenosti, iz čega proizlazi da u prosječnoj učionici može biti od 15 do 20 učenika, ali to ne znači da je 20 maksimalan broj.

2. Ako je više učenika u razrednom odjelu, ravnatelj organizira rad u većoj prostoriji ili dijeli razredni odjel u dvije grupe i pritom se savjetuje s lokalnim stožerom civilne zaštite.

3. Roditelji ne potpisuju izjave i šalju djecu u školu bez obzira na svoj radni status.

4. Djeca mogu samostalno dolaziti u školu ili organiziranim prijevozom.

5. Moguće je da se učenici i naknadno uključe u već uspostavljene nastavne grupe.

6. U razrednoj nastavi izvode se svi nastavni predmetni, nastava Tjelesne i zdravstvene kulture i dalje se izvodi samo na otvorenom prostoru.

7. Škole su otvorene za sve učenike razredne nastave od ponedjeljka 25. svibnja, ali kako je rečeno – moguće je da se učenici uključe u grupe i naknadno.

U ovoj fazi neće se izvoditi izvannastavne aktivnosti, nastava Tjelesne i zdravstvene kulture( samo na otvorenom), dopunska i dodatna nastava izvodit će se u smanjenom opsegu.

U prvom tjednu povratka na nastavu u školu neće se provoditi nikakvo ocjenjivanje.

Trudit ćemo se da se gotovo svi zadaci riješe u školi, a čak i dio stvari ostavi u školi.

Organiziran je prijevoz autobusima.

Osigurana je i prehrana u školskoj kuhinji pa vas molim da informaciju o prehrani učenika u školi od 25.5.2020. proslijedite vašim učiteljicama. Za preplaćeni iznos kuhinje u ožujku umanjit će se račun u narednom periodu dolaska učenika nižih razreda na nastavu.

S radom kreće i produženi boravak.

Prije odlaska  u školu, roditelji djeci trebaju mjeriti temperaturu, a isto moraju činiti i zaposlenici škole.

Svi učenici uključuju se na nastavu koji bi i inače išli u školu da nema epidemije. To vrijedi i za djecu s asmom i drugim kroničnim bolestima. Osim u slučaju da imaju trenutno temperaturu, proljev ili slično. Izostanci se bilježe. Roditelj je dužan opravdati izostanke- webinar s dr.sc. Ivanom Pavić Šimetin koja je obrazložila nove Upute HZJZ.

Učenici koji nikako ne smiju dolaziti u školu su oni koji imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa) te ako je ukućanima izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19.

O prijevozu učenika i točnoj organizaciji nastave obavijestit ću vas naknadno jer sutra tijekom prijepodneva će za ravnatelje osnovnih škola biti održan webinar vezan uz organizaciju nastave, prijevoza i prehrane.

Ukoliko imate objektivne ili subjektivne razloge zbog kojih svoje dijete/djecu ne želite poslati u školu molim vas da ih obavezno javite razrednici vašeg djeteta do sutra u 12 h.

Ukoliko dijete ostaje doma tada mora pratiti Školu na HRT 3  koja ide samo do početka lipnja (nakon toga se gasi) i rješavati zadatke dobivene od učiteljice u školi.

Sretno svima do kraja ove nastavne godine koja završava u petak 26.6.2020!

ravnateljica: Lidija Smrndić, mag. prim. educ.