Intervju s ravnateljem
Autor: Dražen Crni, 18. 12. 2023.

Profesor Matej Škaro više je godina radio kao učitelj engleskog jezika u našoj školi, a ove je godine postao ravnatelj. Kako se razlikuje posao ravnatelja od učiteljskog posla, je li volio školu kao dijete, hoće li uvesti neka nova pravila u školu otkrio je članicama Novinarske grupe koje je ugostio u svojem uredu.

Jeste li voljeli školu dok ste bili učenik?

Iskreno, nisam o tome tada previše razmišljao, samo sam išao u školu, ali mogu reći više da nego ne.

U koju ste osnovnu školu išli?

Išao sam u Osnovnu školu Sesvetski Kraljevec.

Koji vam je bio najdraži predmet u osnovnoj školi?

Možda možete i pogoditi, bio je to Engleski jezik. Odmalena sam volio sve na engleskom jeziku, od crtića, videoigara, knjiga, filmova… Na kraju sam zavolio i taj predmet.

Tko vam je bio najdraži učitelj ili učiteljica dok ste išli u osnovnu školu i zašto?

Znate tko, bila je to moja učiteljica kemije. Bila je starija učiteljica, jako dobra, jako draga i prenijela mi je ljubav prema kemiji. Mogu reći da je bila izvrsna profesorica.

Što mislite o online učenju?

Mislim da online učenje u osnovnoj školi nije dobra stvar jer je osnovnoškolskoj djeci potrebno da budu uživo u školi, da se druže, socijaliziraju i da imaju izravnu komunikaciju s učiteljima. Iz iskustva znam da kvaliteta nastave online nije ista kao u učionici.

No, ako govorimo o obrazovanju odraslih, mislim da je to puno prikladnije, npr. neki online tečaj. I sam sam odradio više online tečajeva i puno je zgodnije da ne moraš putovati i možeš to odraditi od doma.

Koliko godina radite u školi, a koliko ste dugo u našoj školi?

Sveukupno u školi radim devet godina, a od toga sam veliku većinu vremena u našoj školi – osam i pol godina.

Jeste li kada poželjeli predavati neki drugi predmet?

Hmm, dobro pitanje. Zapravo mi je bio jako drag moj predmet dok sam ga predavao i jako sam volio poučavati učenike stranom jeziku, a kad bih birao neki drugi predmet, to bi vjerojatno bila geografija jer jako volim karte, zemljopis i to područje.

Biste li rekli da je lakše biti učenik, učitelj ili ravnatelj u ovoj školi?

Uh… opet dobro i teško pitanje. Mislim da nikome nije lako i sve je zahtjevno na nekoj razini. Nije lako biti učenik, moraš stalno učiti, pisati zadaće, nije lako biti učitelj u učionici, a, bome, evo sad vidim da nije lako ni biti ravnatelj. Svi se moramo truditi i raditi svoj posao što bolje.

Zbog čega ste se odlučili kandidirati za ravnatelja?

Zbog toga što želim sve najbolje našoj školi, našim učenicima, učiteljima i svim zaposlenicima. Želim nastaviti dobar rad prijašnjih ravnateljica te dalje poboljšavati školu i kvalitetu učenja.

Razlikuje li se puno posao ravnatelja od posla učitelja?

O da, razlikuje se dosta. Učitelji su najviše u učionici i bave se nastavom i učenicima. Ravnatelj se bavi svim ostalim - svim zaposlenicima, brine se da škola funkcionira; projektima, organizacijom rada, nabavom, svim i svačim. Jako je drukčiji posao od učiteljskog.

Što je ove školske godine u školi drukčije nego prethodne?

Ne puno toga, zapravo. Bila je promjena pretprošle godine kad smo se s online nastave prebacili na nastavu u razrede, a od prošle do ove promijenilo se to da imamo kabinetsku nastavu, da učenici mijenjaju učionice, odmore smo malo drukčije organizirali, a možda od idućeg polugodišta skroz ukinemo školsko zvono.

Planirate li uvesti neka nova pravila u školu?

Naša pravila već postoje jako dugo i mislim da su dobro napisana, tako da ne treba uvoditi nova pravila, nego treba raditi na tome da se poštuju postojeća.

Što biste bili da niste postali učitelj?

Što bih bio… Pokušao sam upisati za kontrolora leta, ali nisam upao na taj fakultet. Tko zna, da sam to studirao, danas bih radio kao kontrolor leta. Ali nije mi žao što sam postao učitelj.

Intervju vodile:

Tihana Itzel Hršak, 5. a